^Powrót na górę
Ważne

Kronika 2012/2013

Za nami kolejny rok szkolny 2012/2013. Był to rok trudny ale ciekawy. Wiele imprez, ciekawych spotkań, nowe inwestycje, kolejne sukcesy i wiele wspólnych radości.
Praca dydaktyczna w naszym przedszkolu prowadzona według nowej  podstawy programowej, dzięki której dzieci mają więcej czasu na zabawę oraz przebywanie na świeżym powietrzu. By jak najlepiej przegotować dzieci do podjęcia nauki w szkole i aby proces nauczania był skuteczny  stosujemy w naszym przedszkolu w pracy dydaktyczno-wychowawczej elementy pedagogiki M. Montessori. Dzięki tej metodzie dzieci uczą się samodzielności, mają szanse na rozwój swoich zainteresowań bez pośpiechu, oceniania, rywalizacji w atmosferze poszanowania, ciszy i spokoju.
Aby zapewnić naszym wychowankom wszechstronny rozwój organizujemy w naszym przedszkolu wiele imprez, uroczystości i wycieczek. W konkursach międzygrupowych spotkanie wigilijne z rodzicami, przedstawienie  jasełek – grupa Muchomorki, spotkanie kolędowe z rodzicami , przedstawienie jasełek – grupy Elfy i Skrzaty.   „Mam 6 lat  i idę do szkoły” – zajęcia otwarte dla rodziców organizowane we współpracy ze szkołą nr 25 (Smerfy, Krasnale, Duszki)”, „Koncert nad stawem,” dzieci wykazały się zdobytą wiedzą z zakresu: muzyki, plastyki i techniki. W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” odbywały się cotygodniowe spotkania z panią bibliotekarką.
Obchodząc różne święta przybliżamy dzieciom panujące zwyczaje, wdrażamy do kultywowania tradycji. Jak co roku w przedszkolu odbył się Dzień Komisji Edukacji Narodowej”, Święto Wróżb Andrzejkowych”, spotkanie z Mikołajem,, Wigilia oraz wspólne kolędowanie, bal karnawałowy ,Dzień Babci  , Dzień Matki,  powitanie Wiosny.  
W ramach organizowanych uroczystości dzieci otrzymywały prezenty, dyplomy oraz drobne upominki. Były również prezenty dla grup, które wzbogaciły naszą bazę dydaktyczną w materiał rozwojowy w zakresie pracy opartej na metodzie M. Montessori.
Rok szkolny to również czas spotkań z ciekawymi ludźmi. Gościliśmy listonosza, policjanta, górnika, lekarzy, strażaka a także leśniczego; osoby te przybliżyły dzieciom swoja pracę. Szczególnie ważnymi gośćmi jak co roku w naszym przedszkolu byli nasi wspaniali dziadkowie i babcie, którzy w dniu swojego święta zostali zaproszeni do naszej placówki na występy, przygotowane przez wnuczki i wnuki.
Równie wspaniałymi gośćmi byli  rodzice naszych wychowanków którzy uczestniczyli w zajęciach otwartych prowadzonych metodą M. Montessori. Stałymi gośćmi w naszej placówce są również Studenci Kolegium Nauczycielskiego oraz praktykanci, którzy przygotowując się do zawodu korzystają z naszych doświadczeń obserwując zajęcia prowadzone metodą M. Montessori
Życie Przedszkola to także atrakcyjne i ciekawe zajęcia  poza terenem placówki. W tym roku zorganizowaliśmy wspólną wycieczkę ,,Pętlą Beskidzką”. Podczas wyprawy dzieci miały możliwość podziwiać piękno Beskidu Śląskiego, zwiedzić muzeum, w którym poznały historię regionu, jego zwyczaje i tradycje.
Ponadto nasi podopieczni odwiedzili wiele innych ciekawych miejsc oraz uczestniczyli u atrakcjach organizowanych na miejscu: „Noc naukowców” – zajęcia zorganizowane przez ATH (Skrzaty, Duszki, Smerfy, Muchomorki i Krasnale) Wycieczka edukacyjna do „Chlebowej chaty” w Górkach Małych (Muchomorki, Duszki, Krasnale, Smerfy) Zajęcia w stadninie koni w Mazańcowicach– grupa Skrzaty, ścianka wspinaczkowa – spotkanie z pracownikami GOPR (wszystkie grupy). Akademia Zdrowego Przedszkolaka – promowanie zdrowego trybu życia. Akcja jesienna pt. „Jemy warzywa i owoce”- (Smerfy, Elfy, Krasnale) Warsztaty filmowe prowadzone przez H. Szybowskiego  pt. „Gadające głowy” (grupa Muchomorki).„Śpiąca Królewna” – rewia na lodzie (Duszki, Krasnale, Smerfy, Muchomorki) „Diabelskie Figle” – przedstawienie w teatrze „Banialuka” –grupa  Smerfy
Akademia Zdrowego Przedszkolaka akcja zimowa (Smerfy, Krasnale, Muchomorki), Bałwanek” – wystawa prac dzieci z grupy „Elfy”
• Dużo radości i zabawy zapewniało dzieciom wyjście do figloparku.  Maluszki  mogły w bezpieczny i komfortowy sposób kształtować swoje umiejętności ruchowe.
• „Muchomorki” brały udział w Festiwalu Kultury Przedszkolnej w Hałcnowie gdzie zostały wyróżnione za piękny program artystyczny.
• Ponadto jesteśmy stałymi gośćmi pobliskich Błoni gdzie korzystając z ładnej pogody organizujemy  atrakcyjne zajęcia.
Nauczyciele nie zapomnieli o stałym doskonaleniu zawodowym uczestnicząc w różnych kursach, szkoleniach, warsztatach metodycznych oraz konferencjach naukowych. W naszym przedszkolu zostało zorganizowane warsztaty szkoleniowe ,,Granice- jak to zrobić’’, prowadzone przez A. Martynowicz oraz spotkanie z metodykiem. Stale podnosimy swoje kwalifikacje w celu zdobycia wyższych umiejętności, wielu nauczycieli przygotowuję się do uzyskania kolejnego stopnia awansu zawodowego.
Regularnie współpracujemy ze środowiskiem lokalnym Szkołą Podstawową, Domem Nauczyciela, Domem Dziecka oraz Radą Osiedla. Nasze przedszkolaki zdobyły wyróżnienie w ogólnopolskich konkursach plastycznych Dzięki wsparciu i życzliwości rodziców wzbogaciliśmy kąciki montesoriańskie w salach . Posiadamy stałe łącze internetowe, które ułatwia nam szybki przekaz informacji oraz umożliwia korzystania z treści dydaktycznych podczas zajęć.
Drodzy Rodzice! Wasza pomoc jest nieoceniona i bardzo ważna. Pragniemy wam gorąco podziękować za cały rok owocnej współpracy oraz za Wasze zrozumienie i zaangażowanie.

Copyright © 2013. Przedszkole nr 31 w Bielsku-Białej & Forplay - Fotografia Ślubna Rights Reserved.