^Powrót na górę
Ważne

Kronika 2011/2012

Za nami kolejny rok szkolny 2011/2012. Był to rok trudny ale ciekawy. Wiele imprez, ciekawych spotkań, nowe inwestycje, kolejne sukcesy i wiele wspólnych radości.
Praca dydaktyczna w naszym przedszkolu prowadzona według nowej  podstawy programowej, dzięki której dzieci mają więcej czasu na zabawę oraz przebywanie na świeżym powietrzu. By jak najlepiej przegotować dzieci do podjęcia nauki w szkole i aby proces nauczania był skuteczny  stosujemy w naszym przedszkolu w pracy dydaktyczno-wychowawczej elementy pedagogiki M. Montessori. Dzięki tej metodzie dzieci uczą się samodzielności, mają szanse na rozwój swoich zainteresowań bez pospiechu, oceniania, rywalizacji w atmosferze poszanowania, ciszy i spokoju. Aby zapewnić naszym wychowankom wszechstronny rozwój organizujemy w naszym przedszkolu wiele imprez, uroczystości i wycieczek. W konkursach międzygrupowych „Owocowe żniwa”, „ Strach na Śmieciuchy”, „Tropiciele”, „Muzykobranie” dzieci wykazały się zdobytą wiedzą z zakresu: muzyki, plastyki i techniki. W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” odbywały się cotygodniowe spotkania z panią bibliotekarką.
Obchodząc różne święta przybliżamy dzieciom panujące zwyczaje, wdrażamy do kultywowania tradycji. Jak co roku w przedszkolu odbył się Dzień Komisji Edukacji Narodowej”, Święto Wróżb Andrzejkowych”, spotkanie z Mikołajem,, Wigilia oraz wspólne kolędowanie, bal karnawałowy, powitanie Zimy, powitanie Wiosny, Święto Unii Europejskiej..
W ramach organizowanych uroczystości dzieci otrzymywały prezenty, dyplomu oraz drobne upominki. Były również prezenty dla grup, które wzbogaciły naszą bazę dydaktyczną w materiał rozwojowy w zakresie pracy opartej na metodzie M. Montessori.
W minionym roku szkolonym stworzyliśmy możliwość korzystania z bezpłatnych kółek zainteresowania dla dzieci zdolnych.
Były to:
•    Kółko plastyczne dla dzieci młodszych i starszych. Prace dzieci zdobiły przedszkolny hol, były również eksponowane poza terenem przedszkola min.: w Bibliotece Miejskiej, w Kuratorium Oświaty, Ośrodku Zdrowia oraz brały udział w licznych konkursach gdzie zdobyły nagrody i wyróżnienia
•    Kółko j. angielskiego, na którym dzieci opanowały nowe słowa i wyrażenia, śpiewały piosenki w języku angielskim oraz zapoznały się z kulturą i historią krajów anglojęzycznych.
•    Kółko Sportowe w ramach którego, dzieci przygotowywały się do olimpiady organizowanej przez Gimnazjum nr 14.

Rok szkolny to również czas spotkań z ciekawymi ludźmi. Gościliśmy listonosza, policjanta, górnika, lekarzy, strażaka a także leśniczego; osoby te przybliżyły dzieciom swoja pracę. Szczególnie ważnymi gośćmi jak co roku w naszym przedszkolu byli nasi wspaniali dziadkowie i babcie, którzy w dniu swojego święta zostali zaproszeni do naszej placówki na występy, przygotowane przez wnuczki i wnuki.
Równie wspaniałymi gośćmi byli  rodzice naszych wychowanków którzy uczestniczyli w zajęciach otwartych prowadzonych metodą M. Montessori. Mamy były zaproszone na przedstawienie teatralne pt. „Kopciuszek” przedstawione przez grupy „Skrzatów i Krasnali”, zachwycone nagrodziły nas ogromnymi brawami a niejednej z nich łezka zakręciła się w oku.
Gościliśmy teatr „Kanon” który zaprosił na przedstawienie pt. „Miś Pączuś”. Stałymi gośćmi w naszej placówce są również Studenci Kolegium Nauczycielskiego oraz praktykanci, którzy przygotowując się do zawodu korzystają z naszych doświadczeń obserwując zajęcia prowadzone metodą M. Montessori. O naszym przedszkolu została również napisana praca dyplomowa.
Szczególnym gościem w tym roku szkolnym była Pani Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas. Nasza placówka była również współorganizatorem wraz z Kolegium Nauczycielskim konferencji naukowej.  Życie Przedszkola to także atrakcyjne i ciekawe zajęcia  poza terenem placówki. W tym roku zorganizowaliśmy wspólną wycieczkę do „Leśnego Parku Niespodzianek” w Ustroniu, gdzie dzieci miały możliwość obejrzenia dzikich zwierząt w naturalnych warunkach. Ten niekonwencjonalny ogród zoologiczny był lekcją obcowania z naturą oraz rozrywką i rekreacją. Ponadto nasi podopieczni odwiedzili wiele innych ciekawych miejsc:
•    Studio Filmów Rysunkowych zwiedziły grupy „Krasnali” i „Smerfów”
•    Bielską starówkę zwiedzały „Duszki”,  „Muchomorki” oraz „Skrzaty”
•    Teatr Lalek Banialuka zaprosił grupę „Krasnali” na sztukę pt. Tygrysek Pietrek
•    „Skrzaty” odwiedziły zaprzyjaźnioną cukiernię gdzie poznały tajniki pieczenia ciast i baranków wielkanocnych.
•    „Krasnale” odwiedziły miasteczko kryminalne na Błoniach zorganizowane z okazji „Nocy Naukowców”

•    Dużo radości i zabawy zapewniało dzieciom wyjście do figloparku: „Skrzaty”, „Krasnale”, i „Smerfy” mogły w bezpieczny i komfortowy sposób kształtować swoje umiejętności ruchowe.
•    „Muchomorki” i "Smerfy" zwiedziły fabrykę wody mineralnej „Ustronianka” , "Muchomorki" odwiedziły również siedzibę Radia Bielsko gdzie na antenie pozdrawiały rodzinę i przyjaciół.
•    „Muchomorki brały udział w Festiwalu Kultury Przedszkolnej w Hałcnowie gdzie zostały wyróżnione za piękny program artystyczny.
•    Ponadto jesteśmy stałymi gośćmi pobliskich Błoni gdzie korzystając z ładnej pogody organizujemy  atrakcyjne zajęcia.
Nauczyciele nie zapomnieli o stałym doskonaleniu zawodowym uczestnicząc w różnych kursach, szkoleniach, warsztatach metodycznych oraz konferencjach naukowych. Stale podnosimy swoje kwalifikacje w celu zdobycia wyższych umiejętności, wielu nauczycieli przygotowuję się do uzyskania kolejnego stopnia awansu zawodowego.
Regularnie współpracujemy ze środowiskiem lokalnym Szkołą Podstawową, Domem Nauczyciela, Domem Dziecka oraz Radą Osiedla. Nasze przedszkolaki zdobyły wyróżnienie w ogólnopolskich konkursach plastycznych pt. „Najpiękniejsza szopka Bożonarodzeniowa” oraz „Zdrowe żywienie przedszkola”. Posiadamy stałe łącze internetowe, które ułatwia nam szybki przekaz informacji oraz umożliwia korzystania z treści dydaktycznych podczas zajęć.
W tym roku zlikwidowaliśmy  niekompletne urządzenia ogrodowe a dzięki sponsorom zmodernizowaliśmy piaskownice. Udało nam się również osiągnąć inne cele:
•    zorganizować pełne wyposażenie dla grupy „Muchomorki”
•    doposażyć salę „Skrzatów” w regały
•    wzbogacić stroje dla dzieci na występy
•    zakupić komputer i wiele pomocy rozwojowych opartych na metodzie M. Montessori
•    odnowić i zmodernizować ławeczki gimnastyczne
•    zapewnić bezpieczne korzystanie z huśtawek na terenie ogrodu
•    wyposażyć salę do ćwiczeń w rolety  
Drodzy Rodzice! Wasza pomoc jest nieoceniona i bardzo
ważna. Pragniemy Wam gorąco podziękować za cały rok
owocnej współpracy oraz za Wasze zrozumienie i zaangażowanie.

Copyright © 2013. Przedszkole nr 31 w Bielsku-Białej & Forplay - Fotografia Ślubna Rights Reserved.