^Powrót na górę
Ważne

Kończy się powoli rok przedszkolny, czas wielu obowiązków, wy-zwań, pracy i wielu nowych doświadczeń, które kształcą i budują powoli dojrzałych, samodzielnych ludzi, jakimi stają się z roku na rok Wasze Pociechy. Niedługo nadejdzie czas na zasłużony i oczekiwany wypoczynek- WAKACJE! Zanim jednak to nastąpi należy podsumować ten rok.
Nasze przedszkole opiera się w dużym stopniu o pedagogikę Marii Montessori, która nazywana jest przez wielu pedagogiką dziecka samodzielnego, ponieważ pomaga w osiągnięciu niezależności wspierając i dynamizując rozwój dziecka. Nasze przedszkole ma ogromne zaplecze pomocy dydaktycznych, tzw. materiału rozwojowego Marii Montessori, który ułatwia dziecku osiągnięcie samodzielności i otwiera nowe horyzonty. Dzięki pracy tym materiałem dzieci odkrywają świat, poznają nowe rzeczy, rozwijają myślenie, pamięć i koncentrację. Doświadczenia sensoryczne sprawiają, że dziecko buduje bazę wielu pojęć, których zrozumienie ułatwia naukę na dalszych szczeblach edukacji i w życiu. Chcąc jak najlepiej przygotować dzieci do osiągnięcia pełnej samodzielności wciąż wzbogacamy i poszerzamy zaplecze dydaktyczne oraz własne umiejętności związane z pedagogiką Marii Montessori i pracą na jej materiale.
Poza zajęciami dydaktycznymi w małych salach organizujemy wiele uroczystości, konkursów, imprez, na których prezentujemy nasze umiejętności i spotykamy się z ważnymi gośćmi. Miniony rok nie obył się więc bez konkursów wewnątrzprzedszkolnych takich jak: „ Rzepa czy krzepa”, „Zaczarowane drzewo”, „Tunel z fasoli” i innych, na których dzieci dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniami z takich dziedzin jak: muzyka, plastyka, ekologia i przyroda
Osiągnięcia plastyczne dzieci z wszystkich grup wiekowych, zostały zaprezentowane na licznych konkursach regionalnych, ogólnopolskich. Braliśmy także udział w ogólnopolskiej akcji: „Akademia Zdrowego Przedszkolaka”, a także w miejskim programie „Dbamy o nasze miasto oszczędzając energię w ramach kampanii Bielsko-Biała chroni klimat”. W ramach akcji „ Cała Polska Czyta Dzieciom” odbywały się cotygodniowe spotkania z panią bibliotekarką z Biblioteki Miejskiej w Cygańskim Lesie.
Chcąc przybliżyć dzieciom tradycje, zarówno te ogólnopolskie jak i regionalne zaprosiliśmy do naszego przedszkola wielu ciekawych ludzi i wspólnie uczestniczyliśmy w uroczystościach związanych z różnymi świętami. Obchodziliśmy między innymi Dzień Komisji Edukacji Narodowej, „Andrzejkowe wróżby”, „ Spotkanie z Mikołajem”, „Wigilię i wspólne kolędowanie”, Dzień Babci i Dziadka, „Bal karnawałowy” , „Powitanie wiosny” i wiele, wiele innych. Spotykaliśmy się z ciekawymi ludźmi, którzy przybliżali dzieciom tajniki swoich zawodów. Odwiedził nas: policjant, górnik. Mikołaj, leśnik, krawcowa, lekarze, strażacy.
 Poza czasem spędzonym na terenie naszej placówki organizowaliśmy również wycieczki edukacyjno-wychowawcze, byliśmy:
    na przedstawieniu jasełkowym w Domu Nauczyciela dla seniorów- grupa Smerfów
    na Międzyprzedszkolnym  Przeglądzie Bożonarodzeniowym- grupa Smerfów
    wielokrotnie w  Teatrze Lalek Banialuka między innymi na spektaklu „jaś i Małgosia”– wszystkie grupy
    na Musicalu „Śpiąca Królewna” -  wszystkie grupy
    Zwiedzaliśmy Zamek Sułkowskich – grupa Duszków, Smerfów i Krasnali
    na przedstawieniach w Bielskim Centrum Kultury – wszystkie grupy
    Spacerowaliśmy uliczkami naszego miasta podziwiając jego piękną architekturę i zabytki- prawie wszystkie grupy
    na Spartakiadzie, gdzie grupa Muchomorków zajęła zaszczytne 4 miejsce
    w BCK-u na „Calineczce”- grupy: Duszki, Skrzaty, Elfy i Mucho-morki
   na „Przedszkoliadzie”-Turnieju Mini Piłki Nożnej organizowanym przez Urząd Miejski w Bielsku- Białej, gdzie chłopcy z grupy Muchomorki zdobyli najpierw 2, a później1 miejsce.
    na wycieczce w Inwałdzie w Warowni– wszystkie grupy
    na warsztatach archeologicznych- grupa Duszków
    w Ustroniance- grupa krasnali i Smerfów
    w stadninie koni w Bielsku- grupa Duszków

Ponadto organizowaliśmy wyjścia na pobliskie Błonie, do Figloparku, do Zabawowa... Odwiedziliśmy również w ramach zajęć edukacyjnych miejsca takie jak: poczta, apteka, sklep, kwiaciarnia, fryzjer, dzięki którym dzieci mogły zapoznać się z pracą np. sprzedawcy, nauczyć się właściwego zachowania na poczcie, czy w sklepie i poznać te miejsca użyteczności publicznej. Nie sposób wymienić wszystkich miejsc, w których byliśmy, ale zawsze były to wycieczki dające dzieciom dużo radości i wzbogacające ich wiedzę oraz doświadczenia.
Chcąc jak najlepiej sprawować swoją rolę jako nauczyciele, wychowawcy i opiekunowie , również kadra pedagogiczna pracowała nad swoim warsztatem wzbogacając się o nowe wiadomości i umiejętności na różnych kursach, szkoleniach i konferencjach, zarówno na terenie placówki, jak i poza nią. Dwie z naszych nauczycielek kończą w tym roku stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego, a jedna rozpoczęła awans. Jest to również rok pożegnania naszej Pani Halinki, która odchodzi na zasłużoną emeryturę po wielu latach pracy. Przez te wszystkie lata podejmowała trud wychowawczy nad dziećmi, które były jej powierzone. Obdarzała nas wszystkich uśmiechem, dobrocią, życzliwością, miłym słowem i pokazywała, co to znaczy być dobrym nauczycielem i wychowawcą. Dzisiaj Jej za to wszystko chcemy podziękować i życzyć wszystkiego co najlepsze.
Podsumowując ten rok należy pamiętać również o ciągłym wzbogacaniu i upiększaniu naszej placówki w potrzebne materiały, przedmioty, urządzenia, które mają nam ułatwić pracę i sprawić, że dzieci będą miały jeszcze lepsze warunki do nauki, zabawy i wykonywania czynności toaletowych czy też konsumpcji.

Copyright © 2013. Przedszkole nr 31 w Bielsku-Białej & Forplay - Fotografia Ślubna Rights Reserved.