^Powrót na górę
Ważne

Kronika 2013/2014

„Kart w kalendarzu było niemało. Codziennie jedną zdejmował czas. I cóż powiecie, ot przeleciało, rok szkolny minął, jak z bicza trzasł...”
Praca dydaktyczna w naszym przedszkolu prowadzona jest według podstawy programowej, dzięki której dzieci mają więcej czasu na zabawę i przebywanie na świeżym powietrzu. Zajęcia edukacyjne wspomagane są elementami pedagogiki M. Montessori, która pomaga dziecku w osiągnięciu niezależności od dorosłych i wspiera jego rozwój. Przedszkole jest doskonale wyposażone w materiał rozwojowy, który jest kluczem do świata, a dzieci dostają odpowiedzi na nurtujące je pytania i niejasności. Praca z tym materiałem daje dziecku wiedzę, satysfakcję i przyjemność z możliwości odkrywania rzeczy nowych i ciekawych. Dzięki doświadczeniom sensorycznym, dzieci rozwijają swoje spostrzeżenia wzrokowe, słuchowe, ruchowe i kinestetyczne, a także łączą swoje spostrzeżenia z działaniem.
By jak najlepiej przygotować naszych wychowanków do roli ucznia, organizujemy w przedszkolu wiele ciekawych imprez, uroczystości oraz wycieczek, dzięki czemu stwarzamy możliwość wszechstronnego rozwoju dziecka. W minionym roku szkolnym dzieci miły możliwość wykazania się swoją wiedzą z zakresu ekologii, muzyki, plastyki, wiedzy przyrodniczej poprzez udział w konkursach ogólno-przedszkolnych: „ Zaczarowane drzewo”, „ Rzepa czy krzepa”, „Tunel z fasoli”, „Wakacyjne wspomnienia”. Osiągnięcia plastyczne dzieci z wszystkich grup wiekowych, zostały zaprezentowane na licznych konkursach regionalnych, ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych (VII edycja międzynarodowego konkursu plastycznego „Mój przyjaciel Miś”). Wszystkie grupy wiekowe brały także udział w ogólnopolskich akcjach: „5 porcji warzyw, owoców lub soku” i „ Przedszkolak w ruchu”, a także w miejskim programie „Dbamy o nasze miasto oszczędzając energię” w ramach kampanii „Bielsko-Biała chroni klimat”. Wszystkie dzieci wraz z rodzicami biorą udział w akcji zbierania zakrętek plastikowych, za co serdecznie dziękujemy. W ramach akcji „ Cała Polska Czyta Dzieciom” odbywały się cotygodniowe spotkania z panią bibliotekarką z Biblioteki Miejskiej w Cygańskim Lesie. Współpracowaliśmy przez cały rok z piłkarzami z Podbeskidzia, którzy urozmaicali zajęcia sportowe naszych przedszkolaków, a także znaleźli czas dla cudownych mam w dniu ich święta.
Obchodząc różne święta i zapraszając do przedszkola ciekawych ludzi przybliżamy dzieciom panujące zwyczaje, wdrażaliśmy do kultywowania tradycji. Obchodziliśmy Dzień Komisji Edukacji Narodowej, „Andrzejkowe wróżby”, „ Spotkanie z Mikołajem”, „Wigilię i wspólne kolędowanie”, Dzień Babci i Dziadka, „Bal karnawałowy” , „Powitanie wiosny”, „Dzień Matki” i wiele innych. Spotykaliśmy się z ciekawymi ludźmi, którzy przybliżali dzieciom tajniki swoich zawodów. Odwiedził nas: policjant, górnik. Mikołaj, listonosz, lekarze, strażacy. Wykorzystując naturalną fascynację dzieci zwierzętami, jako bodziec do twórczej nauki, nasze dzieci miały możliwość obcowania z żywymi zwierzętami: ptakami, psami, końmi podczas spotkań zorganizowanych w naszym przedszkolu. Mieliśmy także możliwość potańczyć przy brazylijskich rytmach na zajęciach z ZUMBY. Wszystkie grupy przedszkolne prowadziły zajęcia dodatkowe dla swoich dzieci, a grupa Krasnali i Skrzatów dzięki uprzejmości rodziców miały bezpłatne zajęcia z języka angielskiego.
Życie przedszkola to również czas, który spędzamy poza terenem placówki poprzez udział w organizowanych wycieczkach edukacyjno-wychowawczych, a byliśmy:
- na Przeglądzie Kolęd w Kubieszówce- grupa Muchomorków
- wielokrotnie w  Teatrze Lalek Banialuka – wszystkie grupy
- na Musicalu „Królowa Śniegu” -  wszystkie grupy
- zwiedzaliśmy Zamek Sułkowskich – grupa Muchomorków
- na przedstawieniach w Bielskim Centrum Kultury – wszystkie grupy
- spacerowaliśmy "Uliczkami zabytków Mikuszowic- Śląskich", oraz obejrzeliśmy wystawę zdjęć w hotelu Beskid - z przewodnikiem p. Zacharą  - grupa Muchomorków
- na Festiwalu Kultury Przedszkolnej – grupa Duszków, która dostała wyróżnienie II stopnia i dwa wyróżnienia indywidualne za przedstawienie „Calineczka”
- w Jaworzu na spotkaniu z artystą plastykiem i kolekcjonerem min. owadów Panem Krzysztofem Baderem – grupa Duszków
- na wycieczce w Zatorlandzie – wszystkie grupy    
- na IV Beskidzkim Festiwalu Dobrej Energii – grupa Skrzatów
- w Mini ZOO – grupa Smerfów
- na wystawie dzikich zwierząt w BWAPonadto organizowane są wycieczki na pobliskie Błonie, do Figloparku, do Zabawowa. Odwiedzane są także -w ramach wycieczek edukacyjnych- takie placówki, jak: poczta, apteka, sklep, kwiaciarnia, fryzjer. Nie sposób wymienić wszystkich miejsc, w których byliśmy, ale zawsze były to wycieczki przemyślane i dające dzieciom dużo wiedzy i radości.
Nasze przedszkole zdobyło w tym roku certyfikaty:
- „Radosne Przedszkole”
- „Bezpieczniki TAURONA: Włącz dla dobra dziecka".Również nauczyciele nie zapomnieli o stałym doskonaleniu zawodowym uczestnicząc w różnych kursach, szkoleniach, konferencjach i warsztatach metodycznych. Podnosimy swoje kwalifikacje, aby wzbogacić swój warsztat pracy i jeszcze lepiej organizować czas dzieciom w przedszkolu.
Podsumowując rok szkolny, nie można zapomnieć o zmianach, jakie zaszły w naszej placówce. Nastąpiła zmiana użytkowania pomieszczeń. Jadalnie zamieniono w piękną salę dla grupy Duszków, którą doposażono w nowy dywan i inne elementy aranżacyjne oraz stanowisko komputerowe z dostępem do internetu.. Zmieniono drogę komunikacyjną wydawania posiłków poprzez modernizacje zmywalni. Zakupiono szereg elementów wyposażenia, by ułatwić wydawanie i spożywanie posiłków w salach pobytu dzieci. Odnowiono wszystkie pomieszczenia na piętrze budynku dostosowując je do nowych warunków użytkowania. W związku z uruchomieniem oddziału na sali gimnastycznej
przebudowaliśmy salę wydzielając miejsce, w którym powstała piękna łazienka. Doposażono Przedszkole w stojak na rowery, wymieniono plandeki na piaskownicach oraz zakupiono wiele zabawek dla każdej grupy wiekowej. W tym roku udało nam się również doposażyć Przedszkole w nową kosiarkę spalinową i wzbogacono ogród przedszkolny o nową roślinność. Grupa Skrzatów wzbogaciła swój plac zabaw o wielki parasol ogrodowy, który chroni dzieci podczas zabawy podczas dużego nasłonecznienia. Sale dziennego pobytu dzieci zostały doposażone w liczne pomoce rozwojowe „do rąk dzieci”, a kuchnia i pracownia rzemieślnika w dodatkowe elementy wyposażenia.
Dziękujemy Państwu za pomoc w realizacji wielu tegorocznych przedsięwzięć, za stałą i niezachwianą życzliwość, za chęć współuczestniczenia w życiu Przedszkola. Udanych wakacji!

Copyright © 2013. Przedszkole nr 31 w Bielsku-Białej & Forplay - Fotografia Ślubna Rights Reserved.